Emocionální svoboda

15.06.2021

Možná na sobě už pracujete. Možná i několik let. Přesto se vám (a nám všem) může stát, že přicházejí situace, které vás emocionálně "rozhodí."

Strhnou nás k neadekvátní reakci, k výbuchu vzteku, pocitům viny nebo odmítnutí. Často pak litujeme, že jsme si nedokázali zachovat nadhled, neovládli jsme se a nejednali jinak - s chladnou hlavou. Nebo svou emoci dokážeme zatajit ve chvíli, kdy daná situace probíhá, ale užíráme se jí několik dalších dní.

Stojí za to, podívat se v klidu, s odstupem, co se nám vlastně stalo.

Jak jsme se v té situaci cítili? Jaký pocit nás to tak dostal? Je to nějaká bolest z minulosti, odmítnutí, pocit, že na nás nezáleží, že jsme všechno zkazili? Ještě jiný pocit? Zažívali jsme ho už v minulosti? S kým v našem životě je spojen?

Necítím se v takových situacích dobře, nezažívám je ráda, ale beru je jako dobré "palivo." Nic mi neukáže lépe, na čem ještě potřebuji pracovat, než právě taková chvíle, kdy mě mé pocity drží v hrsti...Když takovou situací projdeme, dokážeme své pocity zpracovat (a někdy to budeme muset udělat opakovaně), máme skvělou příležitost se do takové situace už nikdy nedostat.

Můžeme si pak svou reakci vybrat, projít stejnou situací napříště s klidem. Právě to nám dává emocionální svobodu. Dostáváme se tak z vleku dávných a nastřádaných situací, které v našem mozku vyvolávají stále stejnou reakci a vracejí nás ke starým nevyřešeným trablům.

Pokud své pocity zmapujeme, rozkryjeme celou situaci a odstraníme stará omezení, budeme napříště překvapeni, s jakým klidem jsme tentokrát jednali. Pánem situace budeme my a ne naše nezpracované emoce nebo naučené modely chování.

Ke zpracování takových situací a emocí na ně navázaných používám řízené relaxace.

Náš mozek je v hladině alfa při relaxaci schopen všechna stará omezení odstranit, snadno a docela rychle. Zvu k témuž i vás. Neumím si představit, co nás v osobním rozvoji posunuje rychleji dopředu náš právě zpracování takových situací, kdy nad sebou ztrácíme svou vlastní moc...