Jaký svět si nosíte uvnitř v sobě?

04.08.2021

Bývala jsem nervózní. Stašně moc jsem toužila vytvořit klidný, přívětivý domov pro děti, krásný vztah s manželem, prostě takové "obyčejné" věci, po kterých obvykle toužíme.
A strašně moc mi to nešlo.

Většinu času jsem bývala podrážděná, buď submisivní nebo naopak bojovná a dominantní. Nikdy jsem nebyla s ničím spokojená, natož šťastná. Žádná velká pohoda to nebyla pro mě ani pro druhé.

Teď už to tak není. O co víc mám ráda sama sebe, o to víc můžu mít ráda ostatní.O co víc zažívám štěstí v každodenních drobných chvílích jen tak, bez ohledu na okolnosti, o to víc ho můžu zažívat s druhými.O co větší pohodu mám uvnitř v sobě, o to víc ji druzí se mnou zažijí.

Největší nepohodu a tlak si vytváříme sami. Svým pokřiveným vnímáním toho, jací opravdu jsme, svými pochybnostmi o sobě samých, svými pocity odloučení, odmítnutí a samozřejmě všemi svými "nejsem dost chytrá, hezká, milá, laskavá atd. ..."

Někdy dá pořádně zabrat přesvědčit sami sebe, že máme sílu cokoliv změnit, že můžeme sami sebe opravdu milovat a hluboko uvnitř se uklidnit, že svět i my sami jsme v pořádku.

Ale stojí to za to. Protože buď se můžeme učit techniky, jak lépe jednat s druhými, jak formulovat věty a prosby, jak k druhým přistupovat, kontrolovat a hlídat se, a prožívat přitom opakovaně chvíle, kdy nám veškerá sebekontrola "spadne" (navíc je toto neustálé hlídání sebe sama vyčerpávající) nebo vytvořit prostředí lásky a klidu sami v sobě a "nosit si jej tak všude s sebou."

Malý tip pro začátek:Chovejte se sami k sobě (např. ve vnitřních monolozích, které nám obvykle běhají hlavou) jako k nejlepším přátelům, stejně laskavě a mile <3

Krásné dny :)