Mámo, táto, hrajete hru na štěstí nebo jste opravdu šťastní? Dá se štěstí naučit?

20.04.2022

Mámo, táto, hrajete hru na štěstí nebo jste opravdu šťastní? Dá se štěstí naučit?

Dívala se na Petru. Vždycky, když se obracela na malou, se usmívala. Bylo vidět, že ji má opravdu ráda, ale jinak z ní vyzařovala spíš vážnost, starosti. Neprocházela velkými těžkostmi, spíš tak nějak neuměla být šťastná.

Chtěla pro děti to nejlepší. Zjišťovala si hodně informací o výchově, řešila, jestli mají dobrou stravu, kam nejlépe dát děti do školky a později do školy... Ve vztahu s Tomášem dokázali vycházet dobře... Jen být šťastná jen tak, sama pro sebe, tak aby to bylo její součástí, úplně nešlo. Objektivně ani nebylo proč šťastná nebýt.

Co se s tím dá dělat, ptáte se možná.

Každý v sobě přirozené nastavení na štěstí máme, jako malé děti jsme všichni šťastní byli, bez ohledu na okolnosti. Pohled na naše nejmenší je toho nejlepším důkazem...

Ale jak to dokázat znovu v dospělosti, jde to vůbec?

Ano! Dobrá zpráva, jde to.

Součástí je štěstí aktivně vytvářet - sbírat si pro sebe hezké chvilky radosti, dělat cíleně to, co nás šťastnými činí, ať je to poslech hudby, sport, náš oblíbený koníček nebo milá společnost.

A také práce s našimi omezení na úrovni podvědomé mysli... Víte, že se nám tu ukládají modely chování z rodiny a společnosti a naše vlastní zkušenosti, prožitky? Ještě pořád nás ovlivňuje, jak štěstí prožívali naši rodiče, jaký postoj měli k životu, jestli pro ně byl radostí. Ale také naše vlastní životní situace spojené se silnými emocemi - naše zklamání, křivdy, bolesti... Někdy v jejich přetížení nedokážeme štěstí dlouhodobě prožívat.

Svou roli tu hrají i přesvědčení, která o životě máme nebo která nás v době vyrůstání ovlivnila. Jestliže máme rodičovství spojeno se starostmi, bojíme se o své děti nebo máme strach z budoucnosti, je těžké štěstí prožívat...

I o tom je náš program Vnitřní síla pro rodiče. Přináší i jednoduché techniky, které vám pomohou zažité vzorce chování i různá přesvědčení měnit.

Štěstí je o naší otevřenosti jej prožívat a tvořit. Každý den, bez ohledu na politickou situaci, úspěchy a neúspěchy v práci nebo podnikání, bez ohledu na to, jak se zrovna daří našim dětem...

Když nás děti zažívají šťastné, budou s největší pravděpodobností šťastné také. Štěstí, které vidí na nás, je jako maják, který ukazuje cestu. Dává jistotu, že štěstí je, přes všechny těžkosti života, možné.